Kaszel to w przypadku dzieci w różnym wieku dość częsta przypadłość. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to nie choroba, a jej objaw. Tym samym miewa on wiele przyczyn, od zapalenia płuc począwszy, na banalnym podrażnieniu śluzówki kończąc. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest poznanie przyczyn kaszlu. Na tej podstawie można dobrać odpowiednie lekarstwa np. syropy takie jak Prospan.
Kaszel suchy u dziecka
aszel suchy jest dokuczliwy. Pojawia się najczęściej na początku infekcji. Kaszel tego typu wywołany może być także przez podrażnienie dróg oddechowych. Kaszel infekcyjny łączy się na ogół z gorączką, katarem i ogólnym osłabieniem organizmu. Warto wówczas podawać dziecku sporo napojów i regularnie wietrzyć mieszkanie. Można też sięgnąć po leki przeciwkaszlowe np. syrop Prospan. To produkt, który działa kojąco na śluzówkę dróg oddechowych, a przy tym nie pobudza i nie hamuje kaszlu. Kaszel suchy po kilku dniach najczęściej przechodzi w kaszel mokry.
Kaszel mokry u dziecka
Kaszel mokry zwany również wykrztuśnym pojawia się w czasie infekcji dróg oddechowych. Wskutek podrażnienia dróg oddechowych przez wirusy czy bakterię dochodzi do pobudzenia zakończeń nerwowych. Pojawia się kaszel mokry, bo połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. W tym czasie dziecko powinno sporo pić. Pomocne są też inhalacje i leki takie jak wspomniany już Prospan. Syrop ten równie dobrze sprawdza się zarówno w przypadku kaszlu suchego, jak i mokrego. Leków wykrztuśnych nie należy jednak podawać po południu. Sprzyjają one bowiem odkrztuszaniu wydzieliny i powodują zwiększenie objawów kaszlu.
Kaszel szczekający u dziecka
To ciekawy rodzaj kaszlu wywołany zapaleniem krtani. Nie sposób go pomylić z żadnym innym, gdyż jest tak charakterystyczny. Kaszel ten pojawia się w zasadzie tylko w nocy. W takiej sytuacji dziecka należy otulić kocem i wynieść na balkon lub stanąć z nim w oknie. Okazuje się bowiem, że chłodne powietrze łagodzi dolegliwości. Potem warto wykonać inhalację z soli fizjologicznej. Rano dolegliwości powinny ustąpić. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby dziecku z szczekającym kaszlem nie podawać syropów na kaszel mokry np. Prospanu.
Kaszel nocny i poranny u dziecka
Kaszel nasilający się w nocy i rano to na ogół pozostałość po przebytej infekcji. Czasem dziecko kaszle po wyjściu na zewnątrz i po powrocie do domu. Może być to efekt zalegania gęstej wydzieliny w nosie i gardle. W takiej sytuacji można oczyścić dziecku noc za pomocą aspiratora lub podać mu ciepły napój w celu rozrzedzenia wydzieliny.
Kaszel napadowy u dziecka
Taki kaszel pojawia się niespodziewanie. Połączony jest z wodnistym kaszlem. Najczęściej to skutek alergii. Wówczas konieczna jest wizyta u alergologa. Dziecko trzeba zbadać i wykonać podstawowe badania z krwi. Na tej podstawie lekarz zleca odpowiednie leki przeciwalergiczne. Oczywiście niezwykle istotne jest także unikanie w miarę możliwości alergenów.