Jak zostać opiekunem na koloniach wakacyjnych? Tutaj dowiesz się wszystkich szczegółów

Aby zostać opiekunem na wyjazdach kolonijnych nie wystarczy być odpowiedzialnym i mieć dobre chęci. Jednak w praktyce wcale nie jest tak trudno zostać wychowawcą podczas kolonii. Nie jest to jednak praca dla każdego. Jak więc zostać opiekunem kolonijnym?

Praca opiekuna kolonijnego w praktyce

Aby móc wyjechać na kolonie tematyczne czy rekreacyjne jako opiekun czy wychowawca trzeba oczywiście wcześniej skończyć odpowiedni kurs i to zgodnie z wytycznymi MEN. Do danego ośrodka szkoleniowego należy dostarczyć formularz zgłoszeniowy oraz  kserokopię ukończenia szkoły średniej lub studiów. Poza tym potencjalny opiekun kolonijny musi być osobą pełnoletnią. Wymagana jest dobra opinia i przedstawienie zaświadczenia o niekaralności. Taki dokument musi być aktualny. Kolejnym wymogiem jest dobry stan zdrowia.

Opiekun a organizator kolonii

Kolonie mają zarówno wychowawców, jak i organizatorów. Trzeba rozróżniać te dwa pojęcia. Opiekun na koloniach Quatromondis to osoba odpowiedzialna za przygotowywania wypoczynku dla podopiecznych. Organizator natomiast zajmuje się zapewnieniem zakwaterowania, wyżywienia czy ubezpieczenia. Wychowawca ma zapewnić bezpieczne i ciekawe spędzanie czasu.

Kursy i szkolenia online

Co ciekawe, aby wyjechać jako opiekun na kolonie dla dzieci, można odbyć kurs przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Coraz więcej firm szkoleniowych organizuje bowiem kursy online. Podobnie jak w przypadku klasycznych kursów stacjonarnych, również i tutaj odbywają się zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Same wykłady to 30-40 godzin. Praktyka z kolei odbywa się w wybranym mieście. Tam też ma miejsce egzamin końcowy na wychowawcę, opiekuna kolonijnego.

Po ukończeniu kursu jego uczestnik otrzymuje odpowiednie świadectwo. Jest ono tak samo ważne jak dokument wydawany przez stacjonarne ośrodki szkoleniowe. Taka osoba może wyjechać na kolonie tematyczne czy rekreacyjne organizowane np. przez Quatromondis.

Kursy trzy w jednym – na czym polegają?

Od pewnego czasu na rynku spotkać się można z ciekawą ofertą trzy w jednym. Skorzystać z niej można przede wszystkim online. To nic innego jak kurs łączony. Dana osoba podchodzi do jednego szkolenia i zdaje egzamin, po którym otrzymuje kwalifikacje wychowawcy kolonijnego, animatora zabaw oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs tego typu można zrobić w zaledwie jeden weekend.

Ile zarabia wychowawca kolonijny?

Opiekun na koloniach różnego rodzaju to nie jest praca odpowiednia dla każdego. Wymaga sporych pokładów cierpliwości i odpowiedzialności, ale potrafi dawać ogromną satysfakcję. Wychowawca spędza ze swoimi podopiecznymi czas, często w malowniczych okolicznościach przyrody. Mieszka z nimi, je razem posiłki itd. Przy okazji przysługuje mu oczywiście odpowiednie wynagrodzenie. Zarobki są w tym przypadku dość zróżnicowane i zależą m.in. od posiadanego doświadczenia

Więcej informacji: https://quatromondis.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *